YouTube geçen yıl son çeyrekte 8.3 milyon videoyu kaldırdı

YouTube geçen yıl son çeyrekte 8.3 milyon videoyu kaldırdı

Geçen yıl YouTube için oldukça zor geçti. Çocuk kategorisinde absürt Disney karakterli videoların istilası, ünü YouTuber’ların sorumsuz videoları ve aşırılık içeren videoların kontrol edilememesi çok eleştirildi. Bunun sonucunda da reklam verenler platformdan uzaklaşmaya başladı.

 

Milyonlarca içerik

 

Yaşanan sıkıntılar sonrasında kontrol araçlarını geliştiren ve sert tedbirler alan YouTube haliyle şikâyet konusu olan videoları daha hızlı kaldırmaya başladı. Geçen yılın son çeyreğinde kaldırılan video sayısı 8.3 milyon oldu.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Platformun ilk kez yayınladığı topluluk raporunda yer alan rakamın 6.7 milyonu şikayet edildikten sonra yapay zeka tarafından incelenmiş ve hiç izleme almadan kaldırılmış. Firma eleştirilmesine rağmen yapay zekâ kontrol merkezinin iyi bir şey olduğunu ifade ediyor.

 

Rakamlar Ekim ve Aralık 2017 tarihleri arasında elde edilmiş. Aralık ayında firma Google içerisindeki 10 bin çalışana videoları incelemesi için ekstra görevler verildiğini ifade etmişti. Yapay zekâ şikâyet konusu videoda ikna olmazda bu ekibe yönlendiriyor ve son kararı onlar veriyor. Bu bakımdan rakamlara insan eli değmedi diyebiliriz. Bu yılın ilk çeyreğindeki rakamlarda moderatör etkisini göreceğiz.

 

Günlük uygulamasına ihtiyaç duyanlara: Diaro

Günlük uygulamasına ihtiyaç duyanlara: Diaro
 
Diaro’nun diğer günlük uygulamalardan ayrılan en önemli özelliği kayıtlarınızı sınıflandırabilmesi ve bu sınıflandırmaya göre listeleyebilmesi. Diaro, içerisinde barındırdığı giriş güvenlik şifresi sayesinde 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan günlüklerinizi saklayabilirsiniz. Ayrıca kayıtlarınızın kaybolmaması için de Cloud servislerine yedekleyebilir, ihtiyaç durumunda tekrar geri çekebilirsiniz. 
 
Ayrıca Bkz.JavaScript öğrenmek isteyenlere Google’dan oyun: Google Grasshopper 
 
Diaro dijital günlük uygulaması, sizin gün içerisinde duygu ve düşüncelerinizi görseller ekleyerek kaydetmenizi sağlar. Bu kayıtlarınıza klasör ve etiket ekleme özelliği sayesinde sınıflandırabilir daha sonra bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, gittiğiniz bir yer hakkında gördüklerinizi günlüğünüze eklemek istediğiniz zaman, oranın fotoğraflarını, videosunu çekip gördükleriniz hakkında bilgileri etiketler kullanarak ekleyebilirsiniz. Geçmiş tarihli (1900 sonrası) kayıtta yapabildiğiniz uygulama ile kronolojik tarih oluşturabilirsiniz. 
 
 
 
Uygulama ayrıca, konum tespiti, metin boyutu değiştirme, arayüz kişiselleştirme, PDF dosyası halinde çıktısını alma ve web arayüzü ile notlarınızı inceleme olanaklarını da barındırıyor.
 
Diaro: Google Play Store II App Store 

Instagram, yeni keşfet arayüzünü test ediyor

Instagram, yeni keşfet arayüzünü test ediyor
 
Instagram gün geçtikçe bünyesinde daha çok içerik barındırmaya başladı. Dolayısıyla da uygulamanın keşfet bölümü ne kadar kullanıcının ilgisini çekebilecek içerikleri sunmaya çalışsa da, ekrana gelen içerikler karma karışık dizilimde. Instagram, keşfet sekmesindeki karmaşıklığın farkına varmış olmalı ki arayüzünde tasarımsal bir değişikliği deniyor. Instagram tüm içerikleri tek bir yığın halinde gruplayarak, kullanıcıının ilgisini çekecek içerikleri daha kolay bulmasını sağlamaya çalışıyor.
 
Ayrıca Bkz.Google, evrensel sohbet uygulaması “Chat” üzerine çalışıyor 
 
Test edilen yeni keşfet arayüzü daha çok, kullanıcının ilgisini çekecek içerikleri belli kategoriler halinde toplanmasından oluşuyor. Bu kategoriler, sekmenin üst tarafında gruplar halinde sıralanmış olacak şekilde tasarlanmış. Mesela, futbolla ilgili içerikler ilginizi çekiyorsa, yukarıda içeriği futbol olan bir kategori sekmesi göreceksiniz. Bu kategoriye bastığınız zaman karşınıza sadece futbol konulu içerikler gelecek. Instagram, keşfet sekmesinde kategorilerin altında ise, ilgilendiğiniz hashtag’lerden oluşan içerikleri önünüze sıralamayı hedefliyor. Sıralanmış olan içerikler eğer herhangi bir hashtag kullanmıyorsa bu sefer de Google Fotoğraflar’da kullanılana benzer görüntü tanıma teknolojisi devreye girecek. 
 
Eğer keşfet sekmesi belirtildiği gibi olacaksa, şuan kullanılan hikayeler akışı da kaldırılmış olacak. Paylaşılan görselde de dikkat ederseniz (sağ taraftaki yeni tasarım) hikayeler akışı görünmüyor. Yeni keşfet arayüzü şimdilik test aşamasında ve ne zaman kararlı sürümle yayınlanacağı hakkında henüz bir bilgi yok.
 

Google, evrensel sohbet uygulaması “Chat” üzerine çalışıyor

Google, evrensel sohbet uygulaması "Chat" üzerine çalışıyor
 
Google, bu zamana kadar pek çok sohbet uygulaması yayınladı. İçlerinde başarılı olan da oldu başarısız olanları da. Ancak hiç biri WhatsApp, Telegram veya iMessage’ın başarısını yakalayamadı. Şirket şimdi de SMS ve uygulamalar arasındaki mesajlaşma karmaşasını ortadan kaldırıp kullanıcıları tek bir uygulamada toplamayı hedefliyor. Google, akıllı telefonlarda gömülü olan SMS uygulamasını  Zengin İletişim Servisleriyle (RCS) desteklenmiş Google Chat mesajlaşma uygulamasını duyurdu.
 
Google’ın yeni mesajlaşma uygulaması Google Chat, SMS servislerinin RCS ile desteklenmesinden oluşuyor. Bu ne anlama geliyor? Mevcut SMS uygulaması üzerinden tıpkı WhatsApp, Telegram gibi uygulamalarda olduğu üzere, yüksek çözünürlükte resim veya video gönderimi, okundu ve yazıyor bilgisi gibi özellikler eklenecek. Bu sayede internetinizin olmadığı durumlarda SMS uygulamasını diğer mesajlaşma uygulamaları gibi kullanabileceksiniz. Yakın zamanda haberini yaptığımız Android SMS uygulamasının web sürümünün de bu sistemle ilişkili olabileceğini söylesek sanırım yanılmış olmayız.
 
Ayrıca Bkz.Google’ın Android SMS uygulaması kısa süre içerisinde web sürümünde kullanılabilecek 
 
Google Chat, Apple’nin iMessage uygulamasına rakip görünse de aslında tam olarak öyle değil. Sistem, SMS hizmetinin RCS ile desteklenmesi ile çalışıyor. Google Chat hem Android hem de iOS cihazlarına destek verebileceği için de iMessage’dan kendini ayırmış oluyor. Sistmein Uygulama hakkında bir dip not geçelim. Google Chat şuan için uçtan uca şifreli değil ve 3. kişilerin mesaj trafiğine girip, gidip gelen mesajlarınızı okuyabilir. Durumun elbette bu şekilde kalacağını sanmıyoruz. Google, uygulamayla ilgili çalışmalarına güvenlik için uçtan uca şifreleme protokolünü de mutlaka ekleyecektir.
 

Google güvenli gezinti özelliği Android uygulamalara da geliyor

Google güvenli gezinti özelliği Android uygulamalara da geliyor

Google’ın uzun yıllardır Chrome tarayıcısında daha güvenli bir gezinti için kullandığı Safe Browsing teknolojisi Android uygulamalara da genişletiliyor. Google gerekli hazırlıkları tamamladı.

 

Android uygulamalar da güvende

 

İlk olarak 2006 yılında faaliyete geçen Safe Browsing, kullanıcıları güvensiz sitelere girmek istediği zaman veya uygulamalar indirmeye zorlandığı zaman uyarıyor ve geri çeviriyordu. Sonraki yıllarda Gmail, Google Ads, Google Search hizmetleri de bu özelliği kullanmaya başladı. Google bir API hazırlayarak üçüncü taraf tarayıcılara da bu imkânı sundu.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Şimdi ise sıra Android uygulamalarda. WebView modülüne Safe Browsing teknolojisini ekleyen Google, uygulama içerisinde güvensiz bir siteye ulaşmak isteyen kullanıcıları da uyaracak. Entegrasyon tamamlandığı için WebView kullanan geliştiricilerin uygulamalarında sistem otomatik olarak çalışacak ve ekstra bir işleme gerek kalmayacak.

 

Yeni özellik Android 8.0 ve üzeri sürümlere uygun uygulamalarda geçerli olacak. Ayrıca Android 8.1 ve üzeri işletim sistemlerinde ise geliştiriciler için uyarı davranışını değiştirebilme imkanı da mevcut.

 

Facebook Hikayelere zengin gerçeklik etiketleri ve Boomerang GIF’leri geliyor

Facebook Hikayelere zengin gerçeklik etiketleri ve Boomerang GIF’leri geliyor

Instagram tarafında olduğu kadar kendi tarafında da yeni özelliklerle kullanıcı ilgisi çekmeye çalışan Facebook son olarak Hikayelere zengin gerçeklik etiketleri ve Boomerang GIF’leri ekledi.

 

Instagram etkisi

 

3D çizimi olarak tanımlanan yeni zengin gerçeklik etiketleri kameranın gördüğü sahne üzerine farklı grafitiler çizmenizi sağlıyor. Hem kayıt öncesi hem de kayıt esnasında çizilebilen bu şekilleri kamerayı kaydırarak farklı alanlar üzerine de oturtabiliyorsunuz.

 

Posta kutusu, masa, sandalye gibi pek çok gerçek dünya nesnesini odak alarak yapabildiğiniz çizimler biraz erken aşamada. Bu bakımdan nesnenin renklerini tam olarak algılayabilmesi için en optimal ışık koşullarının sağlanması gerekiyor.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Diğer taraftan kameranın GIF oluşturucu özelliği yerine Instagram’dan hatırladığımız Boomerang özelliğine bırakıyor. Boomerang bilindiği üzere art arda fotoğraflar çekerek bir saniyelik GIF’ler oluşturmanızı sağlıyor. Artık Facebook kamerası ile Boomerang GIF’leri oluşturmak oldukça kolaylaşacak.

 

Zengin gerçeklik etiketleri ve Boomerang GIF oluşturma özelliği yavaş yavaş tüm kullanıcılara yayılacak. Ay sonuna kadar dağıtımın tamamlanmış olması bekleniyor. Facebook’un beklentisi yeni özelliklerle kullanıcıların biraz daha kamera tarafında etkin olması.

 

 

iOS Gboard’a ifadeler ve Azerbaycan dili desteği geldi

iOS Gboard'a ifadeler ve Azerbaycan dili desteği geldi
Google’nin klavye uygulaması GBroard, iOS platformu için bir güncelleme aldı. Versiyon numarası 1.23.0 olan yeni sürümde, ifadeler ve Azerbaycan dili desteği getirildi.

 Google’nin akıllı klavye uygulaması Gboard yeni güncellemesiyle iOS platformu için ifade desteği getirdi. Gboard içerisinde bulunan (ò_ó)  gibi ifadeler tüm mesajlaşma uygulamalarında kullanılması için destek verebiliyor. Kendine has “G” butonu sayesinde uygulamalar arasında geçiş yapmadan, direkt klavyenizden arama yapıp karşı tarafa gönderme seçeneği sunan Gboard, aynı zamanda Azerbaycan dili desteğini de yeni sürümle dahil etti.

Yeni güncellemeyle ayrıca, klavye üzerinde bir numara yazacaksanız, parmağınızı hızlıca yukarı kaydırarak artık sayı butonlarını aktif edebilirsiniz. Gboard, karşı tarafa emoji, GIF göndermek istediğinizde, göndermek istediğiniz emoji veya GIF’i aratmanıza da olanak sağlıyor.

Ayrıca Bkz.iOS iMovie’ye iPhone X desteği geldi

iOS için Gboard nasıl aktif edilir? 

Gbaord’u aktif etmek için aşağıda verdiğimiz linkten uygulamayı indirin. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sırasıyla Ayarlar> Genel> Klavye> Klavyeler> Düzenle sekmesine gidin. Buradan Gboard uygulamasını seçip gerekli izinleri onaylayın. iOS klavyesine tekrar dönmek istediğinizde yukarıdaki yönlendirme yolunu tekrar izlemeniz yeterli olacaktır.

Gboard: Apple Store 

Firefox, iOS versiyonunda veri takibinin önüne geçtiğini duyurdu

Firefox, iOS versiyonunda veri takibinin önüne geçtiğini duyurdu
Popüler web tarayıcılarından bir olan Firefox, iOS sürümü için ziyaret edilen sitelerin izlenmesinin önüne geçmek amacıylayeni bir özellik ekledi. Mozilla, Firefox iOS tarayıcısına eklediği buton sayesinde artık, ziyaret ettiğiniz sitelere veri paylaşımını kullanıcının tercihine bırakmış oldu. İzleme koruması butonu aktif edildiği taktirde, Google, Facebook, Yandex gibi firmaların, ziyaret ettiğiniz siteler ve yaptığınız işlemleri izlemesinin önüne geçilmiş oluyor. 
 
Ayrıca Bkz.Gelir gider hesaplarınızı kontrol edebileceğiniz muhasebe uygullaması: Para Yönetimi 
 
Veri izleme takibi kapatma özelliğini Blog sayfasında duyuran Mozilla, Facebook’un gündemden düşmeyen veri paylaşım skandalına da gönderme yaparak bir açıklamada bulundu. Şirket; “Mozilla’da insanların gizliliğine saygı duyulması gerektiğine ve hangi bilgileri paylaşacaklarının kullanıcıların kontrolünde olmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Artık kullanıcıların verilerini paylaştıkları şirketlerden istedikleri şey de bu.” ifadelerini kullandı.
 
Veri izleme korumasının bir başka avantajı olduğunu ekleyen Mozilla; “ekstra bir avantaj olarak, izleme korumasını kullanan çoğu kullanıcı, web içeriğinin birçok web sitesinde artık daha hızlı yüklendiğini ve bu sayede veri kullanımından tasarruf edildiğini ve daha uzun pil performansının sağladığını da fark edecektir.” bilgisini paylaştı.
 
Mozilla Firefox: Apple Store 
 

Google’ın Android SMS uygulaması kısa süre içerisinde web sürümünde kullanılabilecek

Google'ın Android SMS uygulaması kısa süre içerisinde web sürümünde kullanılabilecek
 
XDA-Developers’da bulunan bazı geliştiriciler, yaklaşık iki ay önce Android Message uygulamasının 2.9 sürümünün içerisinde normalde olmaması  gereken bir takım kodlar keşfetmişti. Bu kodların uygulamanın web sürümünde de çalışması için hazırlanan alt yapı kodları olduğu belirtilmiş, yakın zamanda masa üstü versiyonunun geleceği tahmin ediliyordu. 
 
Ayrıca Bkz.YouTube Android sürümüne “Ana Sayfada Oynat” özelliği eklendi 
 
Uygulamanın yeni yayınlanan sürümünde geliştiriciler Android Message ile Google hesabınıza bağlanmanızı sağlayan normalde olmaması gereken farklı kodlar keşfetti. Özellik şuan için aktif olmasa da kullanılması muhtemel iki yöntemden birisi veya her ikisi aktif olacak. Bunlardan bir masa üstü Google ana sayfasında bulunan hizmetlerin arasına eklenecek olan Message uygulaması üzerinden kullanılması, bir diğeri ise; messages.android.com sitesi üzerinden okutulacak olan QR Kod ile kullanılması. 
 
Geliştiriciler, WhatsApp web misali bir QR Kod kullanılarak web arayüzüne bağlanmasını daha olası görüyorlar. Bunun nedeni de, bazı cihazlar için yayınlanan en son sürüm içerisinde QR kod ile masa üstüne bağlanılmasını gösteren bir görselin bulunması. 
 

WhatsApp, bilinmeyen numaraların kimliğini gösteren bir çalışma başlattı

WhatsApp, bilinmeyen numaraların kimliğini gösteren bir çalışma başlattı
 Bilinmeyen numaralardan gelen mesajların önüne geçmek için WhatApp kendi bünyesinde bir çalışma başlattı. Yakın zamanda ülkemiz tarafından gizlilik ihlali sebebiyle engellenen GetContact uygulamasına benzer özellikteki çalışma, şuan için Android BETA kanalında test ediliyor.
 
Ayrıca Bkz.GetContact uygulamasına erişim engeli getirildi 

Özellik nasıl çalışacak? 

Bilmediğiniz bir numaradan gelen mesajın hemen altında açılan pencere içerisinde “kişinin vCard’ını göster” sekmesine dokunduğunuz taktirde WhatsApp vCard ile indekslenen numara,veri tabanında kayıtlı olduğu şekilde size gösterilecek. Özellik şu an  2.18.111 sürümlü WhatsApp Android BETA test kanalında deneniyor. WhastApp BETA test kanalına buradaki linke tıklayarak katılabilirsiniz.
 
Page 1 of 21 2
 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  by on 5 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dünyanın en büyük çevrim içi müzik hizmeti olmasının avantajını borsada değerlendirmek isteyen Spotify, dün itibariyle ilk açılışını yaptı ve fırlayan hisselerle rekor bir pazar değeri elde etti.   Spotify hisseleri ne kadar?   SPOT sembolüyle New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlayan Spotify, ilk gün itibariyle 165.90$ hisse değerine kadar yükseldi. Bu zaman diliminde […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]