Uçan baz istasyonu Dronecell, doğal afetlerde kullanılacak

Uçan baz istasyonu Dronecell, doğal afetlerde kullanılacak

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren drone’lar, günümüzde pek çok alanda aktif olarak kullanılıyor. Drone’ların Türkiye’deki kullanım alanlarına bir yenisini ekleyen Turkcell de ilk uçan baz istasyonu Dronecell’i hizmete sundu. Dronecell, özellikle afetler ve acil durumlarda görev alacak.
 

Turkcell, ilk uçan baz istasyonu Dronecell’i hizmete sundu. Şirket tarafından 4.5G hizmeti vermek amacıyla geliştirilen Dronecell, güçlü bir baz istasyonu olarak istenen her yerde havalanıp kara ile bağlantısı olmadan ses ve data hizmeti sağlayıcı olarak görev yapacak. Otomatik pilot özelliğine de sahip olan uçan baz istasyonu, koordinatları girilen noktaya kendisi ulaşabiliyor. Bu noktaya ulaştığında motorlarını kapatarak sabit bir çekim noktası gibi 4.5G internet bağlantısı hizmeti sunuyor.

 

Dronecell kullanım alanları 

Dronecell’in kullanım amacındaki öncelik deprem, sel, heyelan gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda arama kurtarma ekiplerine iletişim desteği sağlamak olacak. Bunun dışında konser, maç, miting gibi insanların geçici ama yoğun olarak toplandığı sosyal alanlarda daha hızlı iletişim sağlamak için de kullanılabilecek.

 
Ayrıca Bkz.Türk askerinin yeni gücü otonom sürü drone’ları olacak
 

Havadan mobil 4.5G hizmeti sunan Dronecell, Turkcell şebekesi üzerinden veri haberleşmesi yapan akıllı cihazlarda bilgi topluyor ve nesnelerin internetine mobil ulaşım sağlıyor. Özellikle tarım alanları, akıllı su ve elektrik saatleri, barajlar, inşaat şantiyeleri ve madenler gibi alanlarda bulunan IoT cihazlarının akıllı sensörlerinden toplanan bilgilerin işlenip ilgili kişilerin cep telefonuna iletilmesini sağlıyor.

 

Dronecell Teknik Özellikleri

 

 • Çapı 80 cm’lik 8 pervane
 • 50 kg taşıma kapasitesi
 • 4.5G teknolojisi ile 300 Mbps’a kadar veri indirme hızı
 • 120 metreye kadar yükseklikte 40 dk havada kalma imkanı

 

Turkcell, e-Şirket platformunu hayata geçirdi

Turkcell, e-Şirket platformunu hayata geçirdi

 

Dijitalleşme günümüzün en büyük trendlerinden biri. Aynı zamanda şirketler arasındaki rekabetin artmasındaki en büyük etkenler arasında gösterilebilir. Bunun farkında olan işletmeler, geleneksel yöntemlerle ilerlemeyi bırakıp dönüşmek ve dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak istiyor. Turkcell de e-Şirket platformuyla bu işletmelerin işini kolaylaştırmaya çalışıyor.
 

Dijital operatör Turkcell, kurumların da dijitalleşmesine katkı sağlamak amacıyla yeni hizmeti e-Şirket platformunu hayata geçirdi. 6 farklı ürünü bünyesinde barındıran Turkcell e-Şirket platformuyla işletme maliyetlerinin düşürülmesi, zamandan tasarruf sağlanması ve şirketlerin çalışma hızının artırılarak daha dinamik bir yapıya kavuşturulması amaçlanıyor.

 

e-Şirket platformu içerisinde Muhasebe, e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura, Akıllı Faks ve e-Posta ürünleri yer alıyor. Birbirine entegre çalışan bu ürünler tek tek satın alınabildiği gibi tamamı da kullanılabiliyor. e-Şirket, işletmelerin tüm verilerini Turkcell Veri Merkezi’nde saklayarak 7/24 servis desteği sağlıyor. Turkcell tarafından belirtilene göre herhangi bir versiyon yenileme ücreti de talep edilmiyor.

 
 

Hangi hizmetler sunuluyor?

IDC Türkiye Bulut Ödülleri’nde SaaS / Bulut Yazılım Hizmeti kategorisinde birinciliği bulunan Turkcell e-Şirket platformunda aşağıdaki hizmetler sunuluyor:

 • Muhasebe ürünü ile hesap yönetimi, cari hareket yönetimi, alış-satış yönetimi, fatura-çek-senet yönetimi, stok yönetimi yapılabilir; mizan, bilanço ve gelir tablosu raporları alınabilir, fiş yönetimi modülü içerisine entegre e-Fatura ve e-Arşiv Fatura ürünleri kullanılabilir.
 • e-Fatura ve e-Arşiv Fatura ile faturalar elektronik ortamdan gönderilir, alınır ve saklanır.
 • e-Defter ile yevmiye defterinde ve büyük defterlerde bulunan tüm bilgiler elektronik ortamda yer alır ve zaman damgası ile imzalanabilir.
 • Akıllı Faks ile faks cihazına bağımlı olmadan, her yerden faks alıp gönderilebilir.       
 • e-Posta ile maillere erişim sağlanıp gönderim yapılabilir.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018 için geri sayım başladı

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018 için geri sayım başladı

 

 
Teknoloji dünyasında küresel gündemi oluşturan 5G, yapay zeka ve endüstri 4.0 gibi akımların yanı sıra son dönemde daha sık tartışılan siber güvenlik, ülkelerin her geçen gün daha fazla önem verdiği girişimcilik ve her geçen gün yeni atılımların gerçekleştiği yerli savunma teknolojileri de ele alınacak. Dünyanın ilk dijital operatörü sloganını kullanan Turkcell, büyük veri ve bulut gibi servislerinde önem arz eden gelişmeleri de sektör katılımcılarını anlatıyor olacak. 
 
Zirvenin bu yılki uluslararası konuşmacıları arasında TED Talks konuşmaları oldukça meşhur olan Profesör Stuart J. Russell, IBM Watson ve Bulut Platformu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı Rob High ve Mobil Dünya Kongresi’ni de organize eden GSM Operatörlerü Birliği GSMA Genel Direktörü Mats Granryd de bulunuyor. Bir dönem Mobil Dünya Kongresi’nin ülkemize gelmesi sıkça konuşulmuştu, kim bilir belki de bu zirve uzun vadeli bazı planlamalara da vesile olur. 
 
Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018, 4 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde başlıyor. Turkcell aynı zamanda etkinlik için hazırladığı uygulama ve Bip platformu üzerinden de etkinlikle ilgili gelişmeleri paylaşıyor olacak. Donanım Haber olarak biz de sektöre öncülük eden geniş katılımlı bu etkinliği yerinde takip edeceğiz. Zirvenin ajandası şu şekilde;

Program:

08:00-09:00  Kayıt ve kahvaltı
09:00-09:10   Açılış
09:10-09:45  Açılış ve protokol konuşmaları
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih SayanBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖzlüUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan
09:45-10:05  Ara
10:05-10:50  Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun konuşması
10:50-11:15  GSMA Genel DirektörüMats Granryd “Akıllı bağlantı çağına giriş”
11.15-11.35  Ara
11.35-12.00  Stuart J. Russell “Yapay zeka bizleri nasıl daha iyi insanlar yapabilir?”
12.00-12.25  IBM Watson ve Bulut Platformu Portföyünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rob High “İçgörüden ilhama; bilgisayarın hayatımızda değişen rolü”
12:40-13:30  Öğle Arası
13:30-17:00  Paralel Oturumlar
17:00-17:30  TBWA Global Kreatif ve İçerik Direktörü Theodor Arhio,“Dijital çağda milyar “dolarlık marka yaratmak”
 
 
 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]

 • Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  by on 5 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dünyanın en büyük çevrim içi müzik hizmeti olmasının avantajını borsada değerlendirmek isteyen Spotify, dün itibariyle ilk açılışını yaptı ve fırlayan hisselerle rekor bir pazar değeri elde etti.   Spotify hisseleri ne kadar?   SPOT sembolüyle New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlayan Spotify, ilk gün itibariyle 165.90$ hisse değerine kadar yükseldi. Bu zaman diliminde […]