Huawei, Kirin işlemcilerini diğer şirketlere satmayacak

Huawei, Kirin işlemcilerini diğer şirketlere satmayacak
Huawei, kendi mobil işlemcilerini geliştiren ve daha sonra bunları cihazlarında kullanan birkaç akıllı telefon üreticisinden biri. Samsung gibi diğer şirketler ise sadece işlemcilerini kendi cihazlarında kullanmakla kalmayıp aynı zamanda akıllı telefon üreticisi olsun veya olmasın diğer müşterilere satıyor. Yayınlanan yeni bir rapora göre Huawei‘nin bu tür bir düşüncesi yok.
 

Ayrıca Bkz.Qualcomm, 1 milyar dolar tasarruf etmek için 1.500 çalışanı işten çıkarıyor

Hafta başında Şanghay’da düzenlenen Huawei Küresel Analist Zirvesi sırasında şirkete mobil yonga setlerini diğer akıllı telefon üreticilerine satma planının olup olmadığı soruldu. Huawei, yonga seti bölümünü bağımsız bir işletme olarak konumlandırmayacağını ve zaten bu bölümün diğer müşterilere mobil işlemci satarak gelir elde etmeyi amaçlamadığını belirtti.
 

Huawei açık kapı bıraktı

Huawei, Kirin mobil işlemcileri sayesinde telefonlarını kendi donanım mimarisiyle donatarak sektörde fark yaratıyor. Bununla birlikte şirketin bu olasılığı tamamen reddettiği de söylenemez. Dolayısıyla gelecekte Huawei, Kirin işlemcilerini başka şirketlere de satabilir. Ancak en azından bunun şirketin öncelikleri arasında yer almadığını öğrenmiş olduk.

Intel altı çekirdekli Core i9 işlemcisini dizüstü bilgisayarlara taşıdı

Intel altı çekirdekli Core i9 işlemcisini dizüstü bilgisayarlara taşıdı
Intel’in ilk Coffee Lake Core i9 işlemcisini dizüstü bilgisayarlar için çıkaracağı geçen Kasım ayından bu yana konuşuluyordu. Bugün şirket, amiral gemisi altı çekirdekli i9-8950HK mobil CPU da dahil olmak üzere yeni seri 8. nesil masaüstü ve dizüstü bilgisayar işlemcilerini duyurdu.
 

Ayrıca Bkz.ARM hakimiyetine karşı RISC-V ortaklığı

Intel, dizüstü bilgisayarlara yönelik ilk Core i9 işlemcisinin, 7. nesil Core i7’ye göre yüzde 29’luk bir iyileşme sağladığını söylüyor. Ayrıca oyunlarda yüzde 41’lik bir FPS artışı sunduğu belirtilirken 4K video düzenleme hızında da yüzde 59’a varan bir artış söz konusu.
 

Turbo Boost ile 4.8 GHz‘e varan hızlara ulaşabilen 6 çekirdekli işlemcinin çarpan kilidi tamamen açık olduğu için satın alanlar kolayca hız aşırtma (overclock) yapılabilecek. Şirket yeni yonganın mobil oyunculara, sanal gerçeklik fanlarına ve içerik oluşturuculara “coşturacak seviyede” performans sunacak, şimdiye kadar ürettiği en hızlı dizüstü bilgisayar işlemcisi olduğunu iddia ediyor.
 
Intel ayrıca yeni 8. nesil Core i7 dizüstü bilgisayar işlemcilerini de ortaya çıkardı. 8850H ve 8750H olarak lanse edilen işlemciler, 6 çekirdek ve 12 izlekle birlikte sırasıyla 4.3 GHz ve 4.2 GHz‘lik Turbo Boost hızlarına sahipler. Core i7-8850H çarpan kilidi kısmen açık şekilde geliyor.
 
Listenin altlarında Core i5-8400H ve 8300H var. Bunlar daha çok uygun fiyatlı oyun dizüstü bilgisayarlarında göreceğimiz 4 çekirdek ve 8 izlekli işlemciler. Tüm yeni yongalar gigabit çıkışlı entegre Intel Wireless-AC, entegre USB 3.1 Gen2 desteği ve Optane desteği ile geliyor.
 
Geldik düşük güçte çalışan U serisi CPU’lara. Giriş seviyesi Core i3-8109U’nun haricinde hepsnini 4 çekirdek ve 8 izleğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu Coffee Lake işlemciler, geçtiğimiz Ağustos ayında duyurulan Kaby Lake Refresh CPU’ların Intel Iris Plus eklenerek yükseltilmiş versiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca 15 watt yerine 28 watt olmak üzere daha yüksek bir TDP değerleri var.
 
Intel, bir dizi yeni Coffee Lake masaüstü işlemci de duyurdu. Hepsi Optane desteği sunsa da üç adet standart güç (65W) ve altı adet düşük güç (35W) işlemciye ayrılmış durumdalar. Ayrıca hiçbirinde hız aşırtma yapılamıyor. Ucuz, düşük güçteki işlemcilerin bazılarını hepsi bir arada PC’ler ve ev tipi bilgisayarlarda sıklıkla göreceğiz.
 
Intel ayrıca ‘Intel Core+’ adında yeni bir marka oluşturdu. Bu sayede Optane belleğe sahip dizüstü ve masaüstü bilgisayarları ayırt etmek daha kolay olacak. Optane teknolojisi, yavaş mekanik sabit disklerin performansını önemli ölçüde hızlandırdığı için özellikle dizüstü bilgisayarlarda büyük fayda sağlıyor.
 
 
 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]

 • Apple, Goldman Sachs işbirliğiyle kredi kartı çıkarıyor

  by on 12 Mayıs 2018 - 0 Comments

  Wall Street Journal’in haberine göre Apple, yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak yeni bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. Cupertino merkezli şirketin zaten Barclays ile mevcut bir kredi kartı ortaklığı var. Apple, Goldman ile devam ederse Barclays ile olan işbirliğini sona erdirecek.   Ayrıca Bkz.Galaxy J serisine Android Oreo ne zaman gelecek? Yayınlanan raporda, yeni […]