Facebook veri sızıntısı olmasın diye ödül programı başlatıyor

Facebook veri sızıntısı olmasın diye ödül programı başlatıyor

Basit bir kişilik testi programının 87 milyon kullanıcının verisinin hoyratça elde edildiği bir seçim manipülasyonu aracına dönüşmesinin yankıları sürüyor. Mark Zuckerberg bütün sorumluluğu üzerine alarak tepkileri biraz dindirmiş gibi görünüyor.

 

Kötü kullanıma yönelik

 

Kullanıcılarına özür mektubu yayınlayan ve senato önünde de ifade veren Zuckerberg, halen hesap silme kampanyaları devam etse de hisseleri yükselişe geçirmeyi başardı. CEO ayrıca yeni bir ödül programının da müjdesini verdi.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Data Abuse Bounty adıyla başlayan ödül programı doğrudan kullanıcılara yönelik yapılıyor. Kullanıcılar kendilerine ait verileri çalan, üçüncü taraflara satan veya kötüye kullanan uygulamalar tespit ettiklerinde ödül kazanacaklar.

 

Programda bazı şartlar var. İlk olarak kötü niyetli uygulamanın en az 10 bin kullanıcısının olması gerekiyor. İkinci olarak sadece toplama değil kötüye kullanma da tespit edilmeli. Son olarak kimse tarafından bilinmeyen ve araştırılmayan bir uygulama olması gerek.

 

Program sadece kötüye kullanım amaçlı olduğu için zararlı yazılım, sosyal mühendislik amaçları ve Instagram gibi diğer iştirakler ödül dışı bırakılmış. Toplam ödül havuzu hakkında bir bilgi yok ancak 40 bin dolar civarında olabileceği tahmin ediliyor.

 

Facebook, Rusya ile ilişkili 273 hesap ve sayfayı kapattı

Facebook, Rusya ile ilişkili 273 hesap ve sayfayı kapattı

Rus kaynaklı olduğu ve yanlış bilgilendirme yaptığı tespit edilen İnternet Araştırma Ajansı’na ait olan hesaplar ile sayfalar sosyal medya devleri tarafından birer birer kapatılıyor. Son olarak Facebook, Rusya ile ilişkili 273 hesap ve sayfayı kapattı.

 

Tamamı Rus etkisinde

 

Firmadan yapılan açıklamada İnternet Araştırma Ajansı tarafından yönetildiği tespit edilen 70 Facebook hesabı, 138 Facebook sayfası ve 65 Instagram hesabı kapatıldı. Buna yönelik olarak toplanan delil niteliğinde reklamlar ve gönderiler de paylaşıldı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Tespit edilen son hesapların oldukça etkili olduğu ifade ediliyor. Sayfalardan birisi 1 milyon civarında takipçiye sahip. Instagram hesaplarında da toplamda 493 bin civarında takipçi var. 2015 yılından bu yana bu hesaplar toplamda 167 bin dolarlık reklam harcaması yapmış.

 

Seçimlerde IAA kaynaklı bu hesapların Facebook iştirakleri üzerinde etkili reklamlar ve manipülasyonlar yaptığının ortaya çıkması sosyal ağ devini oldukça zora sokmuştu. Senatoda ifade de veren Facebook yoğun bir çalışma içerisine girerek hesapları tespite ve yasaklamaya başlamıştı.

 

Geçen yıl yaklaşık seçimlerle alakalı yaklaşık 3000 bin reklam kaldırıldı. Diğer taraftan Fransa’daki seçimleri etkilemeye yönelik açılan 30 bin civarında sahte hesap tespit edildi ve kapatıldı. Son kapatılan hesapların tespiti için Facebook’un aylardır çalıştığı ifade ediliyor.

 

Mark Zuckerberg: Facebook’u en iyi ben yönetirim

Mark Zuckerberg: Facebook’u en iyi ben yönetirim

Facebook’u kuran ve bugünlere gelmesinde en büyük emeği olan Mark Zuckerberg’in patronluğu artık sorgulanmaya başladı. Aslında daha önce de ufak tefek eleştiriler vardı ancak son sızıntı olaylarından sonra iyice ayyuka çıktı.

 

Görevinin başında

 

Hatırlanacağı üzere Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının kişilik testi için 300 bin dolayında Facebook kullanıcısının bazı verilerini kullanmak üzere sosyal ağdan aldığı izin, Cambridge Analytica firmasının 100 milyona yakın kişinin tüm verilerini hortumlayarak bir seçim manipülasyonu aracı haline getirmesine dönüşmüştü.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Bir firma çalışanının itiraflarıyla ortaya çıkan olayın aslında Facebook tarafından bilindiği ve o dönem sessiz bir şekilde üstünün örtüldüğü ortaya çıktı. Sonrasında ise olaylar çığ gibi gelişti.

 

Mark Zuckerberg özür mektupları yayınlayarak hatanın kendisinde olduğunu ve bundan sonra çok daha etkili tedbirler alacağını duyurdu. Yine de tarihindeki en büyük veri sızıntısı olayından sonra Zuckerberg’in istifa etmeye niyeti yok.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zuckerberg, hayatın hatalardan ders çıkarmaktan ibaret olduğunu ve bu sayede ilerlemek için gerekli olan tecrübenin edinilebileceğini savundu. Facebook’u yönetebilecek en iyi kişinin halen kendisi olduğunu mu düşündüğü sorusuna ise ünlü CEO evet cevabını verdi. Yönetim kurulunun kendisini görevden alıp almayacağına dair bir soruya ise bilgisinin olmadığını belirtti.

 

Veri skandalı daha epey sosyal ağın başını ağrıtacak gibi görünüyor. Aslında Facebook çok önceden alması gereken tedbirleri şimdi alıyor. Buna seçimi manipüle etmeye çalışan Rus kaynaklı hesaplar da dahil.

 

Kısa süre önce üçüncü taraf uygulamaların verilere erişme şekline kısıtlama getiren Facebook, Tinder uygulamasının çökmesine sebep olmuştu. Ayrıca kullanıcıların telefon numarası ve email adresleri ile aranabilmesi özelliği de devre dışı bırakıldı. Veri istismarının aslında bu özellik üzerinden yapıldığı ifade ediliyor.

 

Facebook’tan şok açıklama: Veri skandalı 87 milyon kullanıcıyı etkilemiş olabilir

Facebook'tan şok açıklama: Veri skandalı 87 milyon kullanıcıyı etkilemiş olabilir
Facebook Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Cambridge Analytica veri skandalından 87 milyon kişinin etkilendiğine inandıklarını söyledi. Şirket daha önce ABD’deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump‘ın ekibi tarafından görevlendirilen İngiliz araştırma şirketinin, 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz şekilde toplandığını tahmin ediyordu.
 

Ayrıca Bkz.Yeni Spider-Man oyunu Eylül ayında geliyor

Facebook’un açıkladığı güncel rakam, üçüncü tarafların platformdaki kullanıcı verilerine erişimini kısıtlamak için attığı yeni adımları özetleyen bildirisinde yer alıyor. Sosyal medya devi Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini uygunsuz bir şekilde alması ve Facebook söyledikten sonra bu bilgileri hala silmediğinin ortaya çıkmasının ardından kendisine karşı yöneltilen ağır eleştirilerin altından kalkma çabasında.
 

Facebook veri koruma politikasını katılaştırdı

Facebook, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine sunulan kişisel verileri kısıtlamak için bazı adımlar atmış durumda. Veri politikası değişikliklerinin bir parçası olarak artık Android kullanıcılarının bir yıldan daha eski arama ve metin günlüklerini silinecek. Facebook ayrıca e-posta adresi veya telefon numarasıyla kullanıcı arama özelliğini de devre dışı bırakacak.
 
Ayrıca sosyal medya devinin üçüncü taraf API‘lerinde de ciddi erişim kısıtlamaları söz konusu. Etkinlikler API’sini kullanan uygulamalar artık konuk listesine veya duvar gönderilerine erişmeyecek. Gruplar API’si de benzer şekilde grubun üye listesine erişim sağlayamayacak. Bundan böyle üçüncü taraf uygulamaların dini ve politik görüş, ilişki durumu, arkadaş listeleri ve eğitim durumu gibi kişisel bilgilere erişimi de yasak.
 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  by on 5 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dünyanın en büyük çevrim içi müzik hizmeti olmasının avantajını borsada değerlendirmek isteyen Spotify, dün itibariyle ilk açılışını yaptı ve fırlayan hisselerle rekor bir pazar değeri elde etti.   Spotify hisseleri ne kadar?   SPOT sembolüyle New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlayan Spotify, ilk gün itibariyle 165.90$ hisse değerine kadar yükseldi. Bu zaman diliminde […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]