Audi: “Elektrikli RS modelleri çok yakında”

Audi: "Elektrikli RS modelleri çok yakında"

 

Dev otomobil üreticilerinin performans tarafında elektrikliye geçişi adım adım ilerliyor. Audi, RS modellerinin çok yakın bir gelecekte elektriklendirileceğinin resmi onayını verdi. New York Otomobil Fuarı’nda röportaj veren RS5 ürün müdürü Anthony Garbis, hibrit modeller için ‘çok yakında’ ifadesini kullandı.
 

New York Otomobil Fuarı esnasında Car Buzz’a röportaj veren RS5 ürün müdürü Anthony Garbis, şu açıklamada bulundu; “Audi Sport modellerini elektrikli olarak göreceksiniz. Yakın gelecekte sizleri çok heyecanlandıracağız. Çok yakında.” Garbis ayrıca, elektrikli RS modellerinin çok yakında geleceğini ve 48 Volt sisteme sahip araçların çoğalacağının altını çizdi.

 
 
 

İlk model henüz belli değil 

Elektrikli tarafa adım atacak ilk Audi Sport modelinin hangisi olacağı henüz ortaya çıkmış değil. Ancak, gelecek Q8 modelinin performans odaklı versiyonunda bu teknolojiyi görmemize muhtemel gözüyle bakılıyor. Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz yıl Q8 Sport konsepti 3.0 litre V6 TFSI ünite ve elektrikli motorun birleşiminden oluşan hibrit sisteme sahip olarak tanıtılmıştı. Totalde 480 beygir güç ve 700Nm tork üreten bu üniteyle birlikte aracın 0-100km/s değeri 4.7 saniye ve maksimum hızı 275km/s olarak söyleniyordu.

 
Ayrıca Bkz.AMG, V12 motorlu araçlara veda ediyor
 

Performans serisi için hibrit teknolojisini hazırlayan tek Alman üretici Audi değil. BMW ve Mercedes-AMG’nin de planları arasında buna benzer hibrit performans modelleri yer alıyor. Bunlardan ilk satışa sunulacak olanı da muhtemelen yeni nesil AMG C63 olacak.

Avusturyalı şirket, Avrupa’nın ilk elektrikli itfaiye aracını geliştirdi

Avusturyalı şirket, Avrupa'nın ilk elektrikli itfaiye aracını geliştirdi

 

 
Elektrikli araçların gelişimi durmaksızın devam ediyor. Bu gelişim devam ederken, kara taşımacılığının her türünden araçlar da birer birer elektrikliye dönüşüyor. Özel kullanım amaçlı araçlar da bu değişimden fazlasıyla nasibini alıyor. Buna örnek olarak Kreisel tarafından dönüştürülen elektrikli itfaiye aracını gösterebiliriz.
 
Avusturya merkezli küçük bir şirket olan Kreisel Electric, genel olarak elektrikli araç dönüşümleriyle tanınıyor. Yeni tanıttıkları tamamen elektrikli itfaiye aracı da bunlardan yalnızca bir tanesi. Şirket, Mercedes Sprinter modeli üzerine kurulu bu aracı elektrikli motordan güç alacak şekilde dönüştürmüş.
 
Ayrıca Bkz.Dacia Sandero Stepway Style paketi Türkiye’de satışa sunuldu
 
Şirketin CEO’su Markus Kreisel’e göre, itfaiye gibi özel kullanım amaçlı araçlar bu dönüşüm için oldukça ideal. Görevleri gereği uzun bir menzile sahip olmaları gerekmiyor. Kullanım sıklığı dolayısıyla da görev aralarında kolaylıkla şarj edilebileceği düşünülüyor.
 
 
Şirket, Arnold Schwarzenegger için elektrikli Hummer geliştirmişti
 

160 kilometre menzil 

Kreisel Electric’in dönüştürdüğü itfaiye aracında 120 kW elektrikli motor kullanılıyor. Bu motor, totalde 86 kWh kapasiteye ve 620 kilogram ağırlığa ulaşan dört ayrı bataryadan güç alıyor. Hızlı şarj özelliğine sahip bu bataryalar, tek bir şarjla 160 kilometre menzile imkan sağlıyor.
 
Asıl işi elektrikli araçlar için batarya geliştirmek olan Kreisel Electric, 1 milyon dolarlık elektrikli Porsche 910 gibi etkileyici projeleriyle tanınıyor. Şirketin Arnold Schwarzenegger için Mercedes G-Serisi ve Hummer gibi bir kaç aracı elektrikliye çevirmişliği bile var.
 
 

Nissan, kullanılmış bataryalar için değişim programı başlattı

Nissan, kullanılmış bataryalar için değişim programı başlattı
 
Nissan, ikinci el Leaf modellerini kullanan Japon müşterileri için batarya değişim programı başlattığını duyurdu. Yapılan duyuruya göre, kullanıcılar Mayıs ayından itibaren başlayacak değişim programıyla birlikte kullanılmış bataryalarını belli bir ücret karşılığında yenisiyle değiştirebilecek.

 

Daha önce, yeni bir 24kWh bataryaya ihtiyacı olan Leaf kullanıcılarının 6,200 doları gözden çıkarması gerekiyordu. Ancak, yeni programla yeniden üretim sürecinden geçirilen bataryalar Mayıs ayından itibaren 2,850 dolardan değişime sunulacak.

 

Ayrıca Bkz.2018 Ford Focus, 10 Nisan’da örtülerini kaldırıyor
 

Nissan, yeni programla birlikte elektrikli araçlarının ikinci el değerini artırmaya çalışıyor. Bunun da kullanıcı deneyimini geliştireceğine ve elektrikli araçların teşvik edilmesine olumlu yönde katkı sağlayacağına inanıyor.

 

300 binin üzerinde sattı 

 

2010 yılından bu yana üretimde olan Nissan Leaf, geçtiğimiz yıl dünya genelinde 300 binin üzerinde satıldı. Nissan ayrıca, Chevy Bolt ve Tesla Model 3 ile rekabet edebilmek için yeni bir jenerasyona giriş yaptı. Şirketin yakın gelecekteki planları arasında bir crossover modelin de dahil olduğu 8 tamamen elektrikli araç üretmek bulunuyor. 2022 yılına gelindiğinde ise, yılda 1 milyon elektrikli araç satabilir duruma gelmek istiyor.

 
 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  by on 5 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dünyanın en büyük çevrim içi müzik hizmeti olmasının avantajını borsada değerlendirmek isteyen Spotify, dün itibariyle ilk açılışını yaptı ve fırlayan hisselerle rekor bir pazar değeri elde etti.   Spotify hisseleri ne kadar?   SPOT sembolüyle New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlayan Spotify, ilk gün itibariyle 165.90$ hisse değerine kadar yükseldi. Bu zaman diliminde […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]