Spotify küfürlü kelimeler içeren şarkıları filtreleyecek

Spotify küfürlü kelimeler içeren şarkıları filtreleyecek
İsveç merkezli müzik servisi Spotify, yıllardır kullanıcılarının istediği bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. BBC’nin haberine göre Spotify’da küfürlü kelimeler içeren şarkılar artık filtrelenecek. Özellikle ebevenylerden gelen şikayetleri değerlendiren Spotify, bu özelliği test etmeye başladı bile.
 
Ayrıca Bkz.Google’ın önerilen yola çıkma saati bildirimleri çalışmıyor

Spotify küfürlü şarkılarla ilgili çok fazla şikayet alıyor

Spotify’ın en büyük rakibi Apple Music‘in, bu konuda ebeveyn koruması sunduğunu belirten kullanıcılar aynı özelliği Spotify’dan da bekliyor. Zira şu anda Spotify’ın İngiltere Top 50 şarkı listesinin üçte birinden fazlası küfürlü kelimeler içeriyor. Konudan rahatsızlık duyan bir anne olan Nicola Ford, şarkılardaki küfürlerden çocuklarının zarar göreceği düşüncesi ile hemen bir dilekçe hazırladığını ve bunu şirkete gönderdiğini belirtiyor.
Yaşanan bu olay ve şikayetler üzerine Spotify, şarkılarda yer alan küfürleri filtreleyecek bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Şu an için belli bir kullanıcı kesiminin test ettiği özellik, ebeveyn koruması şeklinde çalışacak. Yani bu özellik aktif duruma getirildiğinde, içeriğinde küfürlü kelime geçen şarkılar atlanarak, bir sonraki şarkıya geçilmesi planlanıyor. Yeni özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise henüz netlik kazanmadı.
 

YouTube geçen yıl son çeyrekte 8.3 milyon videoyu kaldırdı

YouTube geçen yıl son çeyrekte 8.3 milyon videoyu kaldırdı

Geçen yıl YouTube için oldukça zor geçti. Çocuk kategorisinde absürt Disney karakterli videoların istilası, ünü YouTuber’ların sorumsuz videoları ve aşırılık içeren videoların kontrol edilememesi çok eleştirildi. Bunun sonucunda da reklam verenler platformdan uzaklaşmaya başladı.

 

Milyonlarca içerik

 

Yaşanan sıkıntılar sonrasında kontrol araçlarını geliştiren ve sert tedbirler alan YouTube haliyle şikâyet konusu olan videoları daha hızlı kaldırmaya başladı. Geçen yılın son çeyreğinde kaldırılan video sayısı 8.3 milyon oldu.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Platformun ilk kez yayınladığı topluluk raporunda yer alan rakamın 6.7 milyonu şikayet edildikten sonra yapay zeka tarafından incelenmiş ve hiç izleme almadan kaldırılmış. Firma eleştirilmesine rağmen yapay zekâ kontrol merkezinin iyi bir şey olduğunu ifade ediyor.

 

Rakamlar Ekim ve Aralık 2017 tarihleri arasında elde edilmiş. Aralık ayında firma Google içerisindeki 10 bin çalışana videoları incelemesi için ekstra görevler verildiğini ifade etmişti. Yapay zekâ şikâyet konusu videoda ikna olmazda bu ekibe yönlendiriyor ve son kararı onlar veriyor. Bu bakımdan rakamlara insan eli değmedi diyebiliriz. Bu yılın ilk çeyreğindeki rakamlarda moderatör etkisini göreceğiz.

 

Instagram’ın veri indirme aracı hazır: Tek tıkla paylaştığınız her şeyi indirin!

Instagram'ın veri indirme aracı hazır: Tek tıkla paylaştığınız her şeyi indirin!
Yaklaşık iki hafta önce Instagram’ın bir “veri taşınabilirlik aracı” üzerinde çalıştığını bildiren haberler ortaya çıkmıştı. Şirket politikalarını yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uygun hale getirmeye çalışan sosyal medya platformu artık kullanıcılarına paylaştıkları her şeyin bir kopyasını indirme olanağı sunuyor.
 

Ayrıca Bkz.HMD Global’den sürpriz: Nokia X6 Cuma günü tanıtılacak

Gizlilik ve Güvenlik seçeneği altında sunulan bu araç, e-posta adresinizi girdiğinizde size fotoğraflarınızı, yorumlarınızı, profil bilgilerinizi ve daha fazlasını içeren bir dosyanın bağlantısı gönderiyor. Tabi bunun için öncelikle şifrenizi girerek kimliğinizi doğrulamanız gerek.
 

Instagram verileriniz 48 saat içinde e-postanızda

Gönder tuşuna bastığınızda ise “Instagram’da paylaştıklarını içeren bir dosya oluşturmaya başladık ve [e-posta] adresine bir bağlantı göndereceğiz. Bu verileri toplamamız ve sana göndermemiz 48 saati bulabilir” şeklinde bir mesaj göreceksiniz.
 
Instagram.com/download/request sayfasını ziyaret ederek ulaşabileceğiniz veri indirme aracı şu an için sadece masaüstü sürümde mevcut. Ancak şirket  iOS ve Android uygulamalarında da kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor. Tüm Instagram verilerinizin yer aldığı dosyayı indirmeniz için e-postanıza gönderilen bağlantının sadece 4 gün boyunca kullanılabileceğini unutmayın. Ayrıca kişisel bilgilerinizi içerdiğinden bağlantıyı gizli tutmanızda fayda var. 

My Ether Wallet kullanıcıları hijack tehlikesi altında

My Ether Wallet kullanıcıları hijack tehlikesi altında

Bugün kripto paralar en değerli birimlerden birisi haline geldi ve haliyle hackerlar ilgilerini bu alana yönelttiler. Cüzdanlardan borsalara kadar değer barındıran her platform hackerların hedefinde.

 

DNS hijack olabilir

 

Bugün Ethereum tabanlı popüler cüzdanlardan birisi olan My Ether Wallet kullanıcılarından bazıları kontrolleri dışında başka hesaplara kripto para veya token transfer edildiğine şahit oldular. İlk etapta cüzdanlara bir siber saldırı olduğu düşünülmüştü ancak durum farklı çıktı.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Google DNS adresinin bir şekilde saldırıya uğradığı ve orijinal MEW IP adresinin bir yemleme sitesine yönlendirildiği ortaya çıktı. Yemleme sitesinde sertifika uyarısı vermesine rağmen kullanıcıların adrese güvendiği ve cüzdanlarına giriş yaptığı ifade ediliyor.

 

MEW de sosyal medya üzerinden bir yemleme olayının olduğunu ve kesinlikle bir siber saldırıya maruz kalmadıklarını açıkladı. Konuyu araştırdıklarını belirtirken şüpheli kişilerin onlarca veya yüzlerce ETH birimini borsalara aktararak çektiği tahmin ediliyor. Şimdilik MEW adreslerine girmemekte veya girilse bile sertifika hatalarına dikkat etmekte fayda var.

 

Samsung 970 EVO NVMe SSD inceleme | 3500 MB/sn okuma 2500 MB/sn yazma hızı

Crossover İstanbul Genel Müdürü Mine Dedekoca ile konuştuk
Samsung’un efsanevi 960 serisinin daha hızlı ve daha uzun ömürlü yenilenen hali 970’ler resmi olarak pazara sunuldular. Bu videomuzda Samsung 970 EVO 1TB NVMe SSD’i sizler için inceliyoruz.
 
Samsung’un efsanevi 960 serisi NVMe SSD modellerinin yerini alacak olan 970 serisi resmi olarak pazara sunuldu. Bu videoda 1TB kapasiteli Samsung 970 EVO NVMe SSD’i bütün detayları ile inceliyoruz. 
 
 

Günlük uygulamasına ihtiyaç duyanlara: Diaro

Günlük uygulamasına ihtiyaç duyanlara: Diaro
 
Diaro’nun diğer günlük uygulamalardan ayrılan en önemli özelliği kayıtlarınızı sınıflandırabilmesi ve bu sınıflandırmaya göre listeleyebilmesi. Diaro, içerisinde barındırdığı giriş güvenlik şifresi sayesinde 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan günlüklerinizi saklayabilirsiniz. Ayrıca kayıtlarınızın kaybolmaması için de Cloud servislerine yedekleyebilir, ihtiyaç durumunda tekrar geri çekebilirsiniz. 
 
Ayrıca Bkz.JavaScript öğrenmek isteyenlere Google’dan oyun: Google Grasshopper 
 
Diaro dijital günlük uygulaması, sizin gün içerisinde duygu ve düşüncelerinizi görseller ekleyerek kaydetmenizi sağlar. Bu kayıtlarınıza klasör ve etiket ekleme özelliği sayesinde sınıflandırabilir daha sonra bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, gittiğiniz bir yer hakkında gördüklerinizi günlüğünüze eklemek istediğiniz zaman, oranın fotoğraflarını, videosunu çekip gördükleriniz hakkında bilgileri etiketler kullanarak ekleyebilirsiniz. Geçmiş tarihli (1900 sonrası) kayıtta yapabildiğiniz uygulama ile kronolojik tarih oluşturabilirsiniz. 
 
 
 
Uygulama ayrıca, konum tespiti, metin boyutu değiştirme, arayüz kişiselleştirme, PDF dosyası halinde çıktısını alma ve web arayüzü ile notlarınızı inceleme olanaklarını da barındırıyor.
 
Diaro: Google Play Store II App Store 

Kingston Canvas hafıza kartı serisi duyuruldu

Kingston Canvas hafıza kartı serisi duyuruldu

Depolama ürünlerinin lider isimlerinden Kingston, hafıza kartı pazarında yeni bir seriye başlıyor. Kingston Canvas tüketicilerin daha iyi ayırt edebilmesi adına seride belirgin farklılıklara yer vermiş.

 

Kingston Canvas özellikleri ve fiyatı

 

Kingston Canvas serisi 3 farklı kullanıcı profiline yer veriyor. Canvas Select, Go ve React profilleri hitap ettiği segmente göre sahip olduğu hız standartları açısından farklılaşıyor.

 

Canvas Select kategorisi akıllı telefon veya bas-çek kamera kullanıcılarına hitap ediyor. Class 10 UHS-I standardı ile 80MB/s okuma hızlarına ulaşan kategoride SD kartlar 128GB’a kadar, microSD kartlar ise 256GB kapasiteye kadar gidiyor.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Canvas Go kategorisi DSLR veya aksiyon kameraları ile yüksek çözünürlükte kayıt alanlar için geliştirilmiş. Class 10 UHS-I U3 standardı ile 90MB/s okuma hızları ve 45MB/s yazma hızları mümkün oluyor. Kategoride SD kartları 512GB’a kadar, microSD kartlar ise 128GB’a kadar gidiyor.

 

Canvas React kategorisinde ise 4K çözünürlükler ve yoğun seri çekimlere yönelik kartlar yer alıyor. Class 10 UHS-I U3 standardı ile 100MB/s okuma ve 80MB/s yazma hızlarına ulaşılabiliyor. SD kartlarda 256GB’a kadar, microSD kartlarda 128GB’a kadar kapasiteler mümkün.

 

Windows 10’un Dosya Gezgini’ne koyu mod geliyor

Windows 10'un Dosya Gezgini'ne koyu mod geliyor
Windows 10’da Dosya Gezgini‘ni koyu modda kullanmak isteyenlere iyi haberler var. Microsoft yakında bu isteğinizi gerçeğe dönüştürecek. Yazılım devi sonunda Windows 10’un Dosya Gezgini’ne koyu mod özelliği ekledi. Şimdilik sadece en son Insider Önizleme sürümünde yer alan bu özellik önümüzdeki dönemde tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulacak.
 

Ayrıca Bkz.Asus Zenfone Max Pro M1 duyuruldu: 5.000 mAh pil, 6 GB RAM, Snapdragon 636 işlemci

Aslına bakılırsa Windows 10 işletim sisteminde kullanıcıların diledikleri zaman aktif hale getirebilecekleri bir koyu mod var. Ancak bu özelliğin tutarsız çalıştığı bir gerçek. Çoğu yerleşik uygulamada ve hata bazı üçüncü parti uygulamalarda çalışsa bile bazı garip nedenlerden dolayı Dosya Gezgini’ne hiç etki etmiyor.
 

Redstone 5 güncellemesi ile gelebilir

Microsoft, Dosya Gezgini için karanlık tema desteğini bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesine (Redstone 5) dahil etmeyi planlıyor. Zira bu özellikle ilgili referanslar en son Redstone 5 insider yapısında ortaya çıktı. Yani artık Windows 10 koyu moda geçirilince Dosya Gezgini de diğer tüm sistem uygulamaları gibi koyu modda çalışacak. Yazılım devi henüz bu özelliği Redstone 5 güncellemesiyle mi yoksa bir sonraki büyük güncellemeyle mi genel kullanıma sunacağını açıklamadı.

James Cameron’dan Avengers filmlerine tepki “Gına Geldi”

James Cameron'dan Avengers filmlerine tepki "Gına Geldi"
Terminatör, Titanic, Avatar gibi filmlerle sinema dünyasının en tanınan yönetmenlerinden olan James Cameron, artık süperkahraman filmlerinden bıkkınlık geldiğini düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde IndieWire’a konuşan ünlü yönetmen, Hollywood’un anlatacak başka hikayelerinin de olması gerektiğini söyledi.

“James Cameron’s Story of Science Fiction” isimli belgeselinin tanıtımı için bir röportaj veren Cameron, Avengers filmleriyle ilgili, “Tüm dünyanın artık bu konuda bir doyum noktasına ulaşmasını umuyorum.” cümlesini kullanırken,”Yanlış anlamayın bu filmleri izlemekten ben de keyif alıyorum. Ama Hollywood’un, ailesi olmayan devasa erkeklerin iki saat boyunca ölüme meydan okuyan şeyler yapıp bir yandan da şehirleri yakıp yıkmasından başka anlatacak hiyalerinin de olduğunu düşünüyorum.” ifadelerine yer veriyor.

Tabi 63 yaşındaki yönetmenin bu sözleri birçok eleştiriyi de beraberinde getirdi. Bu eleştirilerden en dikkat çekeniyse 63 yaşındaki yönetmenin şu anda Avatar 2, Avatar 3, Avatar 4, Avatar 5 ve hatta yeni bir Terminatör serisi gibi projeler üzerinde çalışıyor olması. Cameron, birbiri ardına gelen Avengers filmlerinden bıkkınlık geldiğini söylüyor ancak kendisinin planları da pek farklı değil gibi.

Ayrıca Bkz.Elon Musk, yapay zeka uzmanlarına yılda 1 milyon dolar ödüyor
Diğer taraftan Marvel sinematik evreninin bugüne kadarki belki de en önemli filmi olan Avengers: Infinity War; 27 Nisan Cuma günü, yani bu hafta vizyonda olacak. Gişede büyük rekorlara imza atması beklenen film, yönetmenler Joe ve Anthony Russo’nun ifadelerine göre diğer süperkahraman filmlerinden çok daha farklı bir yapıya sahip olacak. Filmin “sürprizlerle dolu” olduğunu belirten Russo Kardeşler, son olarak kesinlikle spoilerlardan kaçınmanız gerektiğinin altını çiziyor.

  

Apple ve LG arasında OLED üretim sıkıntısı

Geçen yıla iyi bir başlangıç yapan ve bu yılın ilk aylarına kadar da bunu devam ettiren iPhone X yavaş yavaş gözden düşüyor. Bununla birlikte bıraktığı gelir çok iyi seviyelerde ve Apple devam modellerine karar verdi.

 

Üretimi yayamıyor

 

Bu yıl yeni nesil iPhone X modeli yanında iPhone X Plus adında 6.5 inçlik bir telefon daha bekleniyor. iPhone X modelinin OLED ekranını Samsung üretirken 6.5 inçlik OLED ekran ise LG’ye emanet edildi.

 

Ne var ki gelen bilgilere göre LG üretim konusunda problem yaşıyor. Geliştirilen farklı OLED ekran prototipleri Apple’ın beklediği kadar verimli değil. Bunun en büyük sebebi verimli bir OLED üretimi için LG’nin yeteri kadar ekipmana sahip olmaması. Küçük OLED ekranlar konusunda henüz yatırım yapan LG tesislerini de yeni faaliyet soktu. Apple’ın kısa sürede büyük hacimli üretimler istediği düşünüldüğünde LG yetersiz kalabilir.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Diğer taraftan Samsung geçen yıl Apple ile yaptığı anlaşma sonrasında OLED üretim tesislerini genişletmiş ve ekipmanların sayısını da arttırmıştı. Şu anda beklediği kadar sipariş alamıyor ancak her iki ekran boyutu için sıkıntısız üretim yapabilecek kapasitede.

 

Uzmanlar LG’nin verimlilik problemini çözemediği takdirde Apple’ın Samsung tarafına yönelebileceğini düşünüyor zira artık yılın ortası geldi ve üretimin yavaş yavaş rayına oturması gerekiyor. Geçen yıl TrueDepth kamera sisteminin üretimi rayına oturmadığı için önemli gecikmeler yaşanmıştı.

 

Apple’ın bu yıl yeni iPhone modellerinde 100 milyon civarında satış yapması bekleniyor. Bunun 50 milyon civarı ise OLED ekranlı modeller olacak. Bu bakımdan Samsung’a büyük bir piyango vurabilir.

 

Page 1 of 201 2 3 20
 • Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  Neden gerçek aşkı bulamıyoruz

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  İnsan ne kaybetse ya da neye ulaşmak istese, olmadığında çok zorlamaz; vazgeçer. Farkında mısınız bir tek aşkı, bıksak da asla vazgeçmeden arıyoruz. Peki acaba o kadar aramamıza rağmen neden gerçek aşkı bulamıyoruz? Unutamıyoruz Geçmişte birini çok sevdiniz; ama yanlış kişiydi ve ayrıldınız. İşte, o kişiye dair hala ihtimaller besliyorsanız, bir türlü unutamıyorsanız, gerçek aşka da […]

 • Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  Türk kadınlarının favorisi kıskanç erkek

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kıskanma dozuna göre sevgiyi besleyen bir histir. Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan bu duygu eşlerin birbirilerini seçerken de kriteri oluyor. Yapılan bir ankette kadınların kıskanç erkekleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sizce hangisi? KızlarSoruyor platformu üyelerine “Sizce kıskanç erkek mi kıskanmayan erkek mi daha makul?” sorusunu yönlendirdi. Binlerce kişinin katıldığı ankette oyların %79’uyla kıskanan erkek hem […]

 • Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  Spotify borsaya açıldı değeri 30 milyar dolara fırladı

  by on 5 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dünyanın en büyük çevrim içi müzik hizmeti olmasının avantajını borsada değerlendirmek isteyen Spotify, dün itibariyle ilk açılışını yaptı ve fırlayan hisselerle rekor bir pazar değeri elde etti.   Spotify hisseleri ne kadar?   SPOT sembolüyle New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlayan Spotify, ilk gün itibariyle 165.90$ hisse değerine kadar yükseldi. Bu zaman diliminde […]

 • Huzurlu bir ilişkinin sırları

  Huzurlu bir ilişkinin sırları

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Biraz çaba, biraz anlayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir. Saygı Toplumda oldukça aranmasına rağmen en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden önce kendisine saygısı olan, […]

 • Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  Oscar 2018 Ödülleri Kazananlar

  by on 2 Nisan 2018 - 0 Comments

  Dün gece Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenen gece de 90. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar ; En İyi Yapım Tasarımı The Shape of Water En İyi Sinematografi Blade Runner 2049 En İyi Kostüm Tasarımı Phantom Thread En İyi Ses Kurgusu Dunkirk En İyi Kısa Animasyon Film Dear Basketball En İyi Kısa Film The Silent Child […]